Bolevecké rybníky

Bolevecké rybníky – kočárkové eldorádo

Publikováno 25.10.2013 uživatelem andrey                                            —                     Žádné komentáře ↓

Rekreační oblast Bolevecké rybníky je skutečným rájem pro rodiče s dětmi. Je tu bohatá nabídka zpevněných i lesních cest mezi světlými borovicovými lesy a rybníky. Je to také jedna z vůbec největších příměstských rekreačních zón v Čechách a starší rybniční soustava než soustava třeboňská!

Velký a malý Bolevecký rybník

Rybník z 15.st., který je prvním z vybudovaných rybníků této soustavy a  zároveň posledním z rybníků na Boleveckém potoce před jeho ústím do Berounky. Byl původně využíván jako chovný, ale od počátku 20.st. se využívá jako rekreační. Zároveň se v něm v zimě těžil led pro chlazení piva v Plzeňském Prazdroji. Velký rybník je oblíbeným místem pro koupání, bohužel v posledních letech se potýká se znečištěním řasami. Od roku 2013 má ale město Plzeň speciální stroj na jeho čištění, který byl vtipně pojmenován Bolek. S dětmi se vydovádíme na písčité pláži anebo můžeme třeba chodit pozorovat vodomilné ptáky – labutě, lysky, potápky nebo kachny.

Košinář

Jak název vypovídá, jde o rybník, kolem něhož vždy rostly vrby, tedy proutí na košíky. Pod rybníkem je několik městkých sádek. U sádek stojí za povšimnutí památná borovice – nádherný dvacetimetrový strom.

Senecký rybník

Je pojmenován po vesnici Senec a vznikl na počátku 18.st.  Při hrázi stojí skautská klubovna a také základna plaveckého oddílu s občerstvením pro veřejnost.

Arboretum Sofronka

Toto arboretum má jednu z největších sbírek borovic na euroasijském kontinentu, bylo tu od doby založení vysázeno 61 druhů borovic, z toho asi 16 se plně adaptovalo. Slouží jako velice cenný materiál pro studium zákonitostí života borovic. V areálu arboreta funguje od roku 2012 Lesní školka pro děti od 3 let.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Josef Procházka. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.